Англискиот Sun го потврди интересот на Манчестер Јунајтед за Ласана Диара и пишува дека трансферот е блиску до реалзација.

Она што го пишуваа шпанските медиуми го потврди и Sun, Манчестер Јунајтед сериозно се интересира за услугите на фудбалерот на Реал Мадрид, Ласана Диара.

Англискиот весник оди чекор понапред и пишува дека Лас во Манчестер Јунајтед е веќе завршена работа.

Наводно двата клуба постигнале договор за негов трансфер а сумата која ќе ја плати Јунајтед изнесува 12 милиони евра.

На позицијата на која настапува Диара, Жозе Мурињо ги има Чаби Алонсо и Кедира, двајца фудбалери кои се во неговите првични планови.

Ласана Диара посакува првотимски статус, нешто што Мурињо не може да му гарантира, па постои логична веројатност за овој трансфер ако се знае дека Португалецот ги има Гаго и Мамаду Диара како замени за дефанзивната позиција во средниот ред.

Францускиот фудбалер веќе го носеше дресот на три тима од Премиер лигата, Челзи, Арсенал и Портсмут.

Бирмингам извлече бод против Јунајтед

Тимот на Манчестер Јунајтед во натпреварот против Бирмингам од Премиер Лигата успеа да добие само бод со кикс пред крајот на натпреварот.

Тимот на Фергусон одлично почна да го игра натпреварот. Сепак во првиот дел немаше голема шанса за гол. Јунајтед и Бирмингам добиа по два жолти картони.

По едно мирно полувреме двата тима си заминаа со 0-0.

Во вториот дел, во 58 минута Даран Гибсон одлично асистираше за гол на Димитар Бербатов. Со овој гол Мачестер Јунајтед достигна со водство од 0-1 против Бирмингам.

Во 73 минута, Андерсон го напушти теренот.На негово место влезе Флетчер.И Бирмингам направи неколку замени.

Кога пред крајот еден мал кикс на одбраната беше постигнат гол за Бирмингам за 1-1.Сепак голот беше малку сомнителен