My Bloglist

среда, 22 септември 2010

Scunthorpe-Manchester United 2-5

Во третото коло на Карлинг Купот кој Манчестер Јунајтед го брани од мината сезона, тимот на Алекс Фергусон со комбиниран состав немаше проблеми да слави против второлигашот Сканторп и го победи на гостински терен со 5-2.

Почетниот состав кој го започна натпреварот беше: Кушчак, Браун, Фердинанд, Смалинг, Рафаел, Гибсон, Парк, Андерсон, Овен, Македа и Хернандез, а во вториот дел шанса добија Обертан и Бебе. Сканторп изненади со водството од 19-та минута, но Јунајтед брзо се врати во игра со голот на Гибсон, а брзо потоа направи и пресврт со голот на Смалинг за водство од 2-1. Во второто полувреме Јунајтед направи серија од уште 3 гола (двапати Овен и Парк) за убедливо водство од 1-5, а Сканторп намали во 90-та минута за конечен резултат 2-5. Ова секако беше добра можност за оние кои добиваат помала минутажа да се докажат, како и оние кои се мачеа со повреди подобро да се подготват за натпреварите во Премиер Лигата.

Интересно да се издвои од ова коло на Карлинг Купот е што елиминации доживеаја Челзи (пораз дома од Њукасл 3-4), Манчестер Сити (пораз на гости од ВБА 2-1) и Ливерпул (пораз дома на пенали од Нортемптон).

Алармантна ситуација во Јунајтед по комплицираната ситуација со Снајдер

Манчестер Јунајтед ја следи ситуацијата со договорот на Весли Снајдер во Интер кој не оди според плановите.

Холанѓанецот се поврзуваше со Манчестер Јунајтед по Светското Првенство, а потоа изјави дека има желба еден ден да заигра на „Олд Трафорд“.

Снајдер потоа изјави дека посакува да остане во Интер уште некоја сезона, но сепак таквиот епилог е под прашалник откако неговиот агент, Сорен Лерби изјави дека Интер ги прекршиле нивното ветување.

Финансиски не можат да работат надвор од договорот. Преговорите се стопирани и ќе започнат наново ако Интер се врати на старото. Весли беше мета на клубови по Мундијалот, но тој беше среќен во Интер.

Тој почуствува дека не може да замине од клубот по една сезона откако газдата Масимо Морати даде на знаење дека тој ќе биде лидер во наредните години и на Весли му вете дека ке зема поголема плата и ке има поголема клаузула за скап трансфер.

Ваквата ситуација би била бинго за Сер Алекс Фергусон и од „црвените ѓаволи“ се очекува офанзива доколку случувањата останат вакви какви што се.

Сканторп - Манчестер Јунајтед (Карлинг куп, 3 коло)

- Од ова, трето коло во Карлинг купот, Јунајтед денеска, 22-ри септември, ја започнува одбраната на за жал единствениот трофеј кој го освои минатата сезона. Избраниците на Фергусон вечерва ќе му гостуваат на Сканторп Јунајтед, екипа која се натпреварува во чампионшип лигата во англија (втора по ранг).

- Како што е познато овој куп големите екипи го користат за да им се даде можност на фудбалерите кои ретко добиваат можност за настап па и за очекување е Фергусон да настапи со многу подмалден состав а шанса исто така да добијат фудбалери како Овен, Андерсон, Мачеда, Чичарито, Гибсон, Кушчак и останатите...