My Bloglist

сабота, 29 јануари 2011

Наследник на Ван Дер Сар? - Мартен Стекеленбург

Последните вести од Англија велат дека голманот на Ајакс, Мартен Стекелнбург е цел број еден на Манчестер Јунајтед.

Откако и Ван дер Сар потврди дека ќе се пензионира по крајот од сезоната, Јунајтед и официјално ја започна потрагата по нов голман.

Неколку голмани се поврзуваа со преселба во Манчестер Јунајтед, меѓу кои Мануел Ноер од Шалке и Давид Де Геа од Атлетико Мадрид.

Сепак, според последните изјави од таборот на Манчестер Јунајтед, прва цел на клубот е сонародникот на Ван дер Сар, Мартен Стекелембург.

Тренерот во Јунајтед, Рене Меуленстен откри дека Стекелембург е прва цел на клубот.

"Стекелембург е голманот кој е топ на нашата листа од желби" - изјави Меуленстен за Voetbal International.

"Ние природно зборуваме многу меѓусебе за тоа кој треба да го замени Ван дер Сар"

Јунајтед незапирлив. Саутемтон совладан

Во четвртата рунда од ФА купот, Манчестер Јунајтед го доби Саутемтон. Во вечерашниот дуел го видовме и Андрес Линдегард, неговиот натпревар во дересот на "Црвените Ѓаволи".

Манчестер Јунајтед го доби неизвесниот дуел со Саутемтон со 1-2 во четвртата рунда од ФА купот.

Првото беше мирно полувреме, се до кај 45 минута кадешто Чаплов постигна гол за водство на домаќинот.

На крајот од првиот дел Манчестер Јунајтед замина со негатива од 1-0.

Во вториот дел Јунајтед ги направи сите 3 замени. Браун, Гигс и Нани влегоа во игра,а надвор излегоа Фабио, Гибсон иАндерсон.

ОВЕН беше човекот кој го донесе Јунајтед до реми. Во 65 минута го совлада на Саутемтон.

ЧИЧАРИТО го направи одличниот пресварт за водство на Манчесре Јунајтед од 1-2 во 76 минута.

На крајот беа дополнети 4 минути кој не беа доволни за гол.