My Bloglist

вторник, 26 октомври 2010

Манчестер Јунајтед-Волверхемптон 3-2, Карлинг Куп, 4-то коло

Манчестер Јунајтед ја забележа втората победа во серија откако вечерва славеше во 4-то коло од Карлинг Купот против Волверхемптон со 3-2. На овој натпревар како што е вообичаено Фергусон им даде шанса на помладите играчи да се докажат, како и на некои поискусни кои сеуште ја бараат формата за во првиот тим. На голот беше Амос, во одбраната Браун, Смалинг, Еванс, Фабио, во средината Керик, Гибсон, Парк, по крилата Обертан и Бебе и во нападот Македа. Првото полувреме помина во изедначена игра без шанси. Второто полувреме беше далеку поинтересно бидејќи тука паднаа сите голови. Резултатот го отвори Бебе со својот деби гол за Јунајтед со што покажа дека има голем потенцијал само треба уште да работи. Но гостите не се отажуваа и брзо израмнија на 1-1. По една одлична акција Парк зголеми на 2-1, но гостите видоа дека против ваков Манчестер со втор тим имаат своја шанса па храбро нападнаа и израмнија на 2-2. Дури потоа имаа и неколку сериозни шанси да поведат 3-2.

Сепак на сцена стапи Чичарито кој влезе во 80-та минута и веднаш се почувстува свежина во нападот. 2-3 добри додавања, една шанса и победнички гол. Што друго повеќе да се посака од новиот идол на навивачите откако Руни одамна не е во фокусот на теренот, Чичарито е тој кој ја собира славата и со право бидејќи за 3 дена со неговите голови му носи на Јунајтед 2 победи. Следен натпревар за тимот е во сабота на 30. 10. 2010 со Тотенхем во 18:30

Јунајтед заменикот на Ван дер Сар ќе го бара во голманот на Ливерпул Пепе Реина

Менаџерот на англискиот гигант Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон сака голманот на Ливерпул Пепе Реина да го замени Едвин ван дер Сар на голот на тимот.

Шкотскиот фудбалски стратег има за цел да го ангажира шпанскиот голман на Ливерпул на Олд Трафорд и може да се очекува „црвените ѓаволи“ да испратат понуда за купување на услугите на шпанецот во текот на јануарскиот преоден рок.

Реина од своја страна е многу загрижен за иднината на Ливерпул поради слабите настапи на тимот сезонава, и покрај фактот што клубот од Енфилд доби нови сопственици.

Пред неколку дена се појавија шпекулации дека тој е еден од тројцата фудбалери кои сакаат да го напуштат Ливерпул во текот на зимскиот преоден рок, заедно со Глен Џонсон и Фернандо Торес.

Од друга страна, Рој Хоџсон и неговите шефови имаат за цел сите игрчаи да ги задржат на Енфилд по секоја цена, па меѓу нив се наоѓа и Реина.

Сепак, Фергусон најверојатно нема да се откаже од својата намера да го ангажира шпанецот и се зборува дека шефот на Јунајтед е подготвен да издвои 12 милиони фунти за Пепе.

За поранешниот голман на Виљареал досега интерес има пројавено и лондонски Арсенал, кој исто така е во потрага по голман од врвна класа.