My Bloglist

сабота, 1 јануари 2011

Џилардињо нова трансфер цел на Фергусон

Манчестер Јунјатед сериозно се вклучил во трката за напаѓачот на Фиорентина и италијанската репрезентација, Алберто Џилардињо.

Јувентус веќе подолго време се поврзува со италијанскиот напаѓач, но сега добива сериозна конкуренција бидејќи Алекс Фергусон се вклучува во трката за 28-годишниот напаѓач.

Наводно шкотскиот стручњак не е задоволен со осцилацијата на формата на Димитар Бербатов, па сака да има уште еден напаѓач со слични каратеристики и е сериозно заинтересиран за Џилардињо чија вредност се проценува на околу 15 милиони евра.

Италијанските медиуми пишуват дека младиот напаѓач Федерико Македа би можел да биде дел од овој трансфер, бидејќи неговото враќање во Италија е веќе на повидок.

Еден од заинтересираните клубови за 19-годишниот напаѓач е и Фиорентина, која сака да го донесе на позајмица, па тоа би можело да се искористи како дел од трансферот на Џилардињо на Олд Трафорд.

Јунајтед со победа во Новата година

Тимот на Сер Алекс Фергусон со победа ја започна Новата година, совладувајќи ја екипата на Вес Бромвич Албион. Јунајтед победи со 1-2.

Уште на почетокот, односно во 3 минута, Евра одлично асистираше за Вејн Руни да постигне гол за водство на Јунајтед.

Но и Вес Бромвич Албион не седеше мирно. Во 14 минута Морисон постигна гол за изедначување.

Во продолжение од 1 дел немаше уште некој гол, но имше неколку добри шанси. Јунајтед и ВБА првиот дел го завршија со по 1 гол.

Во вториот дел имаше повеќе замени. Во 61 минута Обертан се замени со Гибсон, а Бербатов остави простор за Хернандез. Исто и ВБА направи 2 замени. Во 75 минута Невил излезе, а на негово место влезе Фабио.
Во 75 минута Руни асистираше за Чичарито да постигне гол. Со ова беше постигнат одличен гол.

Во 83 минута Чичарито доби жолт картон,а за 1 минута и Фабио. Во 90 минути Видич доби жолт картон. По 90 минути се надополнија и 5 минути. Со последниот свиреж на судијата Јунајтед ја започна одлично Новата година.