My Bloglist

недела, 9 јануари 2011

Јунајтед и понатаму без пораз. Ливерпул на колена.

Во четвртата рунда од ФА купот Јунајтед го совлада Ливерпул со минимални 1-0, но сепак значајни за продолжување во купот.

Манчестер Јунајтед веднаш го нападна Ливерпул. Уште во првата минута одлично упатија топка за Бербатов во шеснаесетнкиот, каде одлично ја намами одбраната на Ливерпул на пенал.

Пеналот го изведе Рајан Гигс. Иако Реина ја прочита страната немаше среќа да го одбрани шутот на Велшанецот.

Во девета минута Флетчер доби жолт кртон. Торес имаше шанса со глава, но не беше прецизен. И Макси Родригез упати шут, кој сепак беше неуспешен. Исто и Џерард упати непрецизен шут.

Во триесет и трета минута, играта заврши за Стивен Џерард, поради што доби директен црвен картон.

Нани имаше убава шанса за гол, но не успеа да го совлада Реина. Со црвениот картон на Џерард,  Јунајтед се закани на неколку пати, но немаше среќа.

Се надополнија уште три минути, но не оставија голема опасност за постигнување на гол и промена на резултатот.

Во вториот дел Ливерпул направи две замени. И Манчестер направи три минути подоцна.
Андерсон влезе на местото на Флетчер. Еддна минута подоцна Андерсон доби жолт картон.

Во седумдесет и пета минута Овен влезе на местото од Чичарито. Најдобриот напаѓач на Ливерпул-Торес излезе. На негово место влезе Н гог.

При крајот во осумдесет и четврта минута Смолинг влезе на местото од Еванс. Овен имаше шанса но не ја искористи да постигне гол. И Евра имаше шанса.

Повторно беа надополнети три минути. Но немаше голема закана за промена на резултатот.
Јунајтед и понатаму без пораз. Одлично ја продолжува Новата година.

Македа на позајмица во Самдорија

Италијанскиот клуб Самдорија, ја потврди позајмицата на Македа од Манчестер Јунајтед во  своите редови.

Македа го видовме на седум натпревари и постигна само еден гол. Фергусон мисли дека подобро е да има поголема минутажа, за разлика од на Манчестер Јунајтед каде немаше многу настапи.

Самдорија изјави дека Македа може да биде стартер и на натпреварот против Рома во Италјанската Лига-Сериа А.

Амос на позајмица

Младиот резервен голман на Манчестер Јунајтед, Бен Амос остатокот од сезоната ќе биде позајмен во Олдам Атлетик.

Бен Амос има три настапи  за Манчестер Јунајтед, кој најзначаен е натпреварот од Лигата на Шампионите, против Валенсија.

Бен Амос беше позајмен во Питерборо и Молде, а сега и во Олдам Атлетик.
Покрај заминувањето на Амос има шпекулации за доаѓање на нов голман во Јунајтед.