My Bloglist

среда, 2 февруари 2011

Невил во пензија.

По дваесет години поминати како играч на Манчестер Јунајтед, славниот Гери Невил одличи да се пензионира.
Гери Невил потпиша за Манчестер Јунајтед во јули 1991, а во 1992 тој беше дел од генерацијата која го освои ФА Младинскиот Куп и после тоа тој стана првотимец заедно со неговите соиграчи Рајан Гигс, Пол Сколс, Ники Бат, Дејвид Бекам и неговиот брат Филип ( Фил ) Невил.
Во неговото време на Олд Трафорд, Гери изигра 602 натпревари и постигна 7 гола.
Гери изјави дека сака да им се заблагодари на неговите соиграчи и останатиот тим на Манчестер Јунајтед, но најмногу на Сер Алекс Фергусон бидејќи тој му пружил најмногу шанси и најголема поддршка во неговата дваесет годишна кариера.

Јунајтед се реваншираше на Астон Вила

Манчестер Јунајтед дома на "Олд Tтрафорд" одлично се реваншираше со фантастични 3-1.

Манчестер Јунајтед го даде својот најбрз гол во оваа сезона. Во 48 секунда Ван Дер Сар ја направи првата асистенција. Одлично го пронајде Руни а, тој прецизно го стрелаше голот на Фридел.

Во 34 минута Андерсон го напушти натпреварот. На негово место влезе Дарен Флетчер.

Манчестер Јунајтед целосно го надигра противникот. Руни повторно постигна гол. Во 45 минута Нани упати прецизен центаршут кон Руни.

Во првото полувреме Манчестер Јунајтед водеше со 2-0 против Астон Вила.

Бент успеа да го намали резултатот на 2-1. Астон Вила го стави неизвесен натпреварот.

Видич ја отргна неизвесноста. Руни одлично го проигра Видич, а дефанзивецот упати прецизен шут.

Асто Вила ги искористи сите 3 замени. Но и тоа не беше доволно.

Беа надополнети уште 3 минути. Судијата по 3 надополнети минути го досуди крајот на натпреварот. Манчестер Јунајтед 3-1 Астон Вила!