My Bloglist

Slidershow

четврток, 09 август 2012

Програмерски маки големи: Јас после 12ч. BugFixing

Програмерски маки големи: Јас после 12ч. BugFixing

сабота, 28 јануари 2012

Кајт го израдува Ливерпул пред крајот на мечот

  Ливерпул го елиминира Јунајтед од Фа Купот. На Енфилд Ливерпул се радуваше со 2-1, со голот на Дирк Кајт во 88 минута. Тежок натпревар за двете екипи, но и многу грешки на обете страни. Давид Де Геа имаше тешки моменти и лоши киксови, што ваквата игра на Шпанецот може да му го одземе првото место на голо. Кај екипата на Јунајтед голем број ограчи немаа шанса да играат.
  Видич, Флетчер немаат шанси на настап до крајот на сезоната, Андерсон, Клеверли, Џон, Јанг се повредени истотака и Руни и Нани го прескокнаа натпреварот на Енфилд.
  Даниел Агер го постигна првиот гол на мечот во 21 минута, од одлично изведен корнер. Де Геа беше немоќен да го запре стоперот на Ливерпул. Во 39 минута Рафаел одлично се протна низ десната страна и уфрли кон Парк, Џи-Сунг без многу мислење ја упати топката кон голот на Реина за 1-1. Во вториот дел имаше притисок од Јунајтед, Велбек имаше убава шанса за гол, но не ја искористо. Кени Далглиш ги уфли Белами и Кајт во игра. Ливерпул напаѓаше, дури 6 играчи се наоѓаа пред голот на Де Геа. Јунајтед имаше повторно голема шанса. Чичарито кој влезе на местото на Сколс беше излезе сам пред голот, но топката беше не успеа да ја задржи, Реина излезе надвор од казнениот простор и со глава ја исфрли топката, но само до Велбек, кој се обиде да бие од поголема далечина, бидејќи Реина не беше на голот. Но младиот Велбек не успеа да постигне гол. Во 88 минута Кајт постигна гол за елиминација на Манчестер Јунајтед од
Фа Купот и огромна радост на играчите и фановите на Ливерпул. 

петок, 20 јануари 2012

Де Геа ке оди на операција

Голманот на Јунајтед Де Геа има проблем со очите и ке мора да оди на операција.

Давид Де Геа на последните неколку натпревари не е помеѓу стативите, па неговото место полека но сигурно го презема Линдегард. Меѓутоа по се изгледа дека грешките кои ги правеше Шпанецот на терен се поврзани со проблемите кои ги има со видот.

21-годишниот голман требало да биде опериран уште минатата година додека бранеше за Атлетико Мадрид, но лекарите му рекле да почека една година.

Па така најверојатно Де Геа ќе оди ’под ласер’ во јуни оваа година, со цел конечно да биде отсранет неговиот проблем со очите.

среда, 18 јануари 2012

Фергусон сака да биде наследен од Солскер

Фергусон изјави дека поранешниот фудбалер на црвените ѓаволи Оле Гунер Солскер може да биде негов наследник.

„Денес многу играчи почнуваат тренрска кариера бидејќи немаат што друго да работат кога ќе заминат ја завршат кариерата. Со Солскер ситуацијата е поинаква бидејќи од секогаш велеше дека сака да биде тренер“, вели Фергусон.

„А колкав професионалец е најдобро покажува податокот дека во текот на играчката кариера на тренинг носеше тетратка и ги запишуваше важните податоци“, открива Фергусон.

Моментално Солскер е тренер на норвешкиот тим Молде, со кого во 2011 година го освои државното првенство.

понеделник, 16 јануари 2012

Баерн загреан за Бербатов

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон пред неколку недели објави дека Димитар Бербатов ќе остане во клубот, но шпекулациите за неговата иднина продолжуваат.

Според англиските медиуми, постојат големи шанси Димитар Бербатов да заигра за Баерн Минхен. Челниците на германскиот клуб веќе контактирале со агентот на бугарскиот интернационалец, како и со Манчестер Јунајтед.
 
Понудата на Баерн Минхен е тешка осум милиони фунти, а договорот на Бербатов со Манчестер Јунајтед истекува на крајот од оваа сезона со што шансите за тоја да го напушти клубот се многу големи.

Челниците на Јунајтед би можеле да ја активираат клаузулата за продолжување на договорот, но тоа е малку веројатно затоа што оваа сезона тој беше во првата постава на само девет од вкупно 31 натпревар на Јунајтед.
 
На Баерн Минхен му е потребен напаѓач затоа што Олиќ е блиску до напуштање на тимот и негова идеална замена би бил Бербатов, но за бугарскиот интернационалец е заинтересиран и неговиот поранешен клуб, Баер Леверкузен.

Позитивни критики за Валенсија


Антонио Валенсија роден на 4 Август 1985 и има 26 години и игра во Манчестер Јунајтед доби премногу позитивни критики.Иако во мечот во саботата со Болтон  кој заврши 3-0 тој не постигна нити еден гол тој во минатиот месец постигна 7 асистенции и исто така против неговиот поранешен тим (Виган) тој постигна 1 гол во 75-тата минута.Тој во Јануари на Etihad Stadium го постави првиот гол на Руни.Патрис Евра се пошегува и рече ,,Валенсија како да има лапнато мотор,,. Toј во цела кариера во Манчестер Јунајтед (2009-2012) има постигнато вкупно 13 гола.Тој во Манчестер Јунајтед игра под број 25.

недела, 15 јануари 2012

Пофалба од Фергусон за Сколс

Сколс имаше голем камбек во натпреварот од ФА Купот против Манчестер Сити, вчера тој за прв пат настапи како стартер.
 
Сколс го постигна својот 151 гол во дресот на Манчестер Јунајтед и му донесе водство на тимот од 1-0 во победа од 3-0 над Болтон.
 
"Ова е добар резултат. Мислам дека можевме да постигнеме и повеќе во првото полувреме, имавме голем број на одлични шанси, на моменти игравме фантастичен фудбал" - изјави Фергусон по натпреварот.
 
"Но треба да почекавме до пред крајот на првото полувреме за да постигнеме гол и да се ставиме во добра позиција".
 
"Го ставивме Сколс за подобра контрола во средниот ред кој ти може да ја даде".
 
"Но тој има инстикт, секогаш имал инстикт за гол и веројатно си рекол, добро полувреме ќе биде сега, ќе отидам напред и ќе се коцкам, и постигна гол за нас кој беше многу важен".