My Bloglist

сабота, 11 септември 2010

Во драматичен натревар Јунајтед прокоцка шанса за победа

Во натпревар со фантастичен финиш, Манчестер Јунајтед испушти победа на Гудисон Парк, натпреварот заврши 3-3.

Црвените Ѓаволи водеа 3-1 се до 90та минута, но во судиското продолжение Евертон постигна два гола и дојде до голем бод.

Вејн Руни не настапи на овој натпревар, навивачите на Евертон беа подготвени за жесток пречек на нивниот поранешен фудбалер, но Фергусон не им го дозволи тоа задоволство и ко поштеди од притисок.

Евертон прв го отвори резултатот, Пиенар во 39-та минута по асистенцијата на Осман погоди за голема радост на навивичите на Евертон.

Радоста траеше само 3 минути. Флечер во 42-та минута изедначи на 1-1 и со овој резултат заминаа на полувреме.

Само што почна второто полувреме Јунајтед во 46-та минута преку Видич по одличната асистенција од Нани со глава направи комплетен пресврт.

Во 66-та минута Сколс одлично го проира Бербатов излезе сам пред Хауард, одлично пласираше за водство на Јунајтед од 3-1.

Судијата надополни 3 минути. И тогаш се случија најголемите возбудувања кога никој не очекуваше.

Кејхил со глава намали на 3-2. Неколку моменти по тоа Артета сензационлно израмнува на 3-3 и му овозможува на својот тим голем бод додека на Јунајтед му скина значајни 2 бода.

На овој меч за Јунајтед настапија:
Van Der Sar
Neville, Vidic, Evans, Evra
Scholes, O'Shea, Flecher
Nani, Berbatov, Giggs

Фергусон направи само една измена на местото од Evra во 81-та минута влезе Park.