My Bloglist

вторник, 14 декември 2010

Јунајтед подобар од Арсенал

Тимот на Манчестер Јунајтед на ''Олд Трафорд'' го пречека тимот на Арсенал и го совлада со минимални, но значајни 1-0 со тоашто се искачи на врвот од табелата на Премиер Лига и до 2 бода предност од вториот, однсно Арсенал.

Избраниците на Фергусон уште веднаш започнаа со шанси за гол. Но сепак Арсенал излегуваше на крај на овој притисок.

Манчестер Јунајтед со одлични шанси им приредија одлична фудбалска забава на Фановите, а воедно и на гледачите.

Одбраната на Арсенал беше целосно пробиена во 40 минута, кога Нани одлично го пронајде Парк. Тој со глава прецизно постигна гол за водство од 1-0 за Јунајтед и радост за тимот и фановите.

Со овој гол Јунајтед замина на полувремето со 1 гол предност над Арсенал.

Во второто полувреме Јунајтед повеќе гледаше да го одбрани резултатот од 1-0.Тимот на Арсенал се засили кога влегоа Фабрегас и Ван Перси.Потоа влезе и Волкот.

Со ивие замени Арсенал имаше неколку изнвонредни шанси за гол ,но сепак немаа среќа.
Во игра влезе Гигс на местото на Андерсон. Потоа беше и досуден пенал за Јунајтед. Руни непрецизно го изведе пеналот и промаши.

До крајот немаше покенкретни шанси. Судијата дополни уште 4 минути игра. Кога завршија главниот судија означи крај на мечот и победа на Јунајтед 1-0 Арсенал.